fbpx
Vytlačiť túto stránku
utorok, 06 november 2018 20:47

Zmeny v Stavebnom sporení od 1.1.2019

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Určite viacerí z Vás už počuli, o pripravovaných zmenách, v rámci stavebného sporenia, od nového roka 2019. Zmeny sa budú týkať nielen nových zmlúv, ale aj existujúcich.Pre bližšie ujasnenie a vysvetlenie, som sa preto,

rozhodla napísať tento článok. Verím, že Vám pomôže sa zorientovať a ujasniť si informácie.

 

Ide totiž o najväčšie zmeny, od vzniku stavebného sporenia, ako takého.Čoho všetkého sa budú týkať ?

 

ZMENY V EXISTUJÚCICH ZMLUVÁCH

Výška max. štátnej prémie sa zvyšuje z 66,39 eura na 70 eur, ale reálne sa znižuje, a to z 5 % vkladu, uskutočneného v roku 2018 na 2,5 %.

Čo to bude znamenť pre sporiteľov ?

Že oproti roku 2018, kde Vám na získanie prémie stačil vklad vo výške 1 327,80 eura, tak v novom roku 2019, na získanie prémie, budete musieť vložiť 2 800 eur, čo je viac ako 2- násobok vkladu za minulý rok....Túto sumu môžete vložiť buď postupne, počas roka, alebo jednorázovo.Keby som to rozdelila, na pravidelné vklady počas roka,tak každý mesiac je potrebné vložiť sumu 233,30 eura.Čo sa týka štátnej prémie,tak tú, samozrejme,môžete získať aj pri nižších vkladoch, v tom prípade, ale pozor na poplatky, kvôli ktorým to pre Vás už nemusí byť také výhodné.

 

DOKLADOVANIE ÚČELU POUŽITIA

Uplatniť si štátnu prémiu, môžete najskôr po 2 rokoch od založenia zmluvy.Pokiaľ ste chceli vyberať nasporené prostriedky, v období od 2 do 6 rokov od založenia zmluvy, bolo potrebné dokladovanie účelu (tzv.bločky).Ak ste vyberali peniaze po 6 rokoch,tak Vám stavebná sporitelňa vyplatila nasporené prostriedky bez vydokladovania účelu použitia prostriedkov.V praxi to fungovalo tak, že ste mohli mať zmluvu kľudne aj 8 rokov a dostávali ste ŠP aj po uplynutí 6 r. Takto to bude fungovať aj po 1.1.2019, na už existujúcich zmluvách, uzatvorených pred týmto dátumom, avšak zmena nastane v tom,že sa výrazne zmení úrok a to z 2 % na 0,5%.p.a., čo je na zvážení......... o vhodnejšej  forme sporenia.

 

V stavebnom sporení existujú 2 typu úverov :  medziúver

                                                                               stavebný úver ,

Aj tu nastanú zmeny ........

 

Medziúver je v poslednom období často využívaný a to pre tých sporiteľov, ktorí nemajú nasporenú CS ( cieľovú sumu ), ale potrebujú úver. V reále to vyzerá tak, že stačí, aby klient nasporil 10 % z CS, ktorú chce využiť.To znamená, že takýto  "medziúverový" klient platí SS úroky z úveru, a zároveň si sporí ( dostáva na vklady ŠP ).POZOR , od nového roka 2019 sa ale pripisovanie ŠP na medziúvery RUŠÍ. Rozhodujúci  nebude dátum založenia zmluvy, ale dátum poskytnutia medziúveru.

 

Stavebný úver využívali sporitelia, ktorí si nasporili z CS min. 30% a úver čerpali najskôr po 2 rokoch sporenia.

 

SKÚMANIE PRÍJMU

 Toto je novinka, v rámci stavebnèho sporenia, ktorá sa však dotkne všetkých.ŠP v roku 2019 totiž nedostanú všetci sporitelia,ale len tí, ktorých príjem neprekročí 1,3 násobok priemernej  hrubej mzdy .Bude sa posudzovať príjem, za predchádzajúci kalendárny rok, čiže 2018.Získavať tieto informácie o sporiteľoch, bude samotný štát, ako konkrétne, sa však ešte nevie.Pri súčastnej priemernej mzde, za 1. polrok, na získanie ŠP by klient v čistom musel zarábať 973 eur ( t.j. 1 300 eur v čistom ). A z toho, ako som už písala vyššie, by mal robiť pravidelné mesačné vklady, vo výške 233,30 eur.

Pre podnikateľov a živnostníkov, bude preukazovanie príjmu prevdepodobne základ dane - zaplatená daň / 12.Tento vzorec však ešte nie je istý.

 

Na ZÁVER : 

- z tzv. "priateľských" sporiteľov,  sa  stali "nepriateľskí" ......... po 6 rokoch trvania zmluvy nemáte nárok na ŠP 

- ak vložíte peniaze jednorázovo, na konci roka , máte nárok iba na polovičnú ŠP

- dokladovanie účelu použitia, bude nutné aj po uplynutí 6 rokov

- deti do 18 r., budú mať stále nárok na uplatnenie si ŠP, aj keď v pôvodnom návrhu chceli toto zmeniť..... 

 

To, či je SS aj po nadobudnutí týchto zmien, pre Vás výhodné, si v každom prípade treba zvážiť, prípadne sa poradiť s odborníkom, pretože každý klient je jedinečný a nedá sa v globále použiť merítko na všetkých........

 

 Ak sa Vám môj článok páčil, lajkujte ho, zdieľajte a zanechajte mi komentár. Ak by som Vám, mohla byť v niečom nápomocná, neváhajte ma kontaktovať, rada Vám o tejto problematike poviem viac. Môžete využiť aj email: helovaTáto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo mi zavolajte 0901 705 342. 

 

 

 

Prečítané 1560 krát Naposledy zmenené utorok, 13 november 2018 20:32

Najnovšie od Kristína Helová