fbpx
Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 10 február 2019 21:59

Nemecká vláda a jej program na ochranu domácich firiem

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Investičný kuriér 03-2019

KRÁTKE SPRÁVY

            • - Dohoda medzi USA a Čínou je stále v nedohľadne
            • - Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny je najnižšie za posledné štyri roky
            • - Irán neprijme podmienky Európy pre mimodolárové obchodovanie, čím sa Európa snaží obísť americké sankcie voči tejto arabskej krajine

Nemecko chce chrániť svoje firmy

Nemecko by mohlo kupovať podiely vo firmách, aby zabránilo ich prevzatiu zahraničnými subjektmi. Pri predstavovaní novej priemyselnej stratégie do roku 2030 to v utorok prehlásil minister hospodárstva Peter Altmeier. Navrhol vytvorenie investičného fondu na podporu kľúčových priemyselných odvetví. Návrh je motivovaný obavami, že zahraničné, predovšetkým čínske spoločnosti, získajú nemecké know-how a poškodia výrobnú základňu, na ktorej je vybudovaná prosperita Nemecka. Altmeier nie je zástancom štátnych zásahov do ekonomiky, avšak kvôli nerovnej globálnej súťaži bude podľa neho intervencia potrebná. Za kľúčové priemyselné sektory označil oceliarsky a hlinikársky priemysel, chemický priemysel, strojárenstvo, optiku, výrobu automobilov a lekárskych zariadení, zelené technológie, obranu, letectvo a 3D tlač.

 

Presun britských firiem do Holandska

Holandská vláda rokuje približne s 250 firmami o presťahovaní sa z Veľkej Británie do Holandska kvôli brexitu, ktorý je plánovaný na 29. marca. Podľa správ holandského ministerstva hospodárstva bolo počas minulého roka takto z Británie do Holandska presunutých takmer 2000 pracovných miest, čo predstavuje 42 firiem alebo pobočiek. Väčšinou ide o britské firmy, no sú medzi nimi aj americké a ázijské, ktoré premýšľajú, čo urobia so svojimi európskymi pobočkami. Počas začiatku tohto roka už svoj zámer investovať v Holandsku kvôli brexitu oznámi firmy ako Discovery a Bloomberg. Z Británie sa firmy sťahujú vo veľkom aj do Francúzska a Nemecka.

Rozhovory o financovaní vlády sú zastavené

Rozhovory o bezpečnosti na hraniciach USA s Mexikom môžu znova dostať americké vlády úrady do platobnej neschopnosti. Rozhovory medzi demokratmi a republikánmi uviazli na mŕtvom bode. Dohoda musí byť uzavretá do piatku 15. februára, inak časť úradov nebude mať znova peniaze na svoju prevádzku a po krátkom čase nastane znova vládny shutdown. Státisíce federálnych zamestnancov by tak znova bolo bez výplat. Jadrom tohto sporu je otázka migrácie. Donald Trump žiada od Kongresu sumu, ktorú mu ale Kongres na tento múr nechce dať. Momentálne je bodom uviaznutia zadržiavanie migrantov, na ktoré majú obe strany rozdielny názor. Do konca týždňa sa táto situácia vyrieši alebo nastane ďalší shutdown.

 

Zasadnutie britskej a českej centrálnej banky

Minulý týždeň mali zasadnutie Bank of England aj Česká národní banka. Obe tieto centrálne banky ponechali nastavenie úrokových sadzieb bezo zmeny, no obe zároveň znížili odhad rastu svojich ekonomík. Britská centrálna banka drží základnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,75% a podporuje trh nakupovaním aktív v objeme 435 miliárd libier. Do brexitu sa dvíhanie sadzieb už neočakáva. Banka okrem toho zhoršila výhľad rastu ekonomiky z pôvodne predpokladaných 1,7% na 1,2%. Dôvodmi sú neistota ohľadom brexitu a spomaľovanie svetovej ekonomiky. Česká národná banka drží hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 1,75%. Ďalšie očakávania sú nastavené na dve zdvihnutia počas prvého polroku na úroveň 2,25%. S tým spojená priemerná sadzba na hypotekárny úver v Českej republike je aktuálne na úrovni 2,91% (ešte začiatkom roku 2017 to bolo 1,75%). ČNB znížila odhad rastu ekonomiky na tento rok z 3,3% na 2,9%.

Nepríjemné novinky od Apple

Americkú technologickú spoločnosť Apple v apríli po piatich rokoch vo funkcii opustí viceprezidentka pre obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová. Toto rozhodnutie prichádza po hlbokom prepade akcií spôsobenom predovšetkým zhoršenými tržbami z Číny. Ahrendtsová vraj odchádza za novými osobnými a profesijnými výzvami. Vo funkcii ju nahradí riaditeľka ľudských zdrojov Deirdre O´Brienová, ktorá bude šéfovať obom sekciám.

Druhou novinkou je, že Apple bude musieť po dohode s francúzskymi úradmi doplatiť dane za minulých desať rokov. Je to kvôli zavedeniu dane týkajúceho sa obrovských internetových a technologických firiem. Veľkí internetoví giganti sú tŕňom v oku európskych krajín, ktorým sa nepáči, že tieto firmy v Európe zarábajú veľa peňazí, no iba minimálnu časť z nich platia na daniach. Apple prevádzal zisky do Írska, kde sú dane výrazne nižšie. Celosvetové tržby firmy Apple minulý rok boli na úrovni 265,5 miliardy dolárov, zisk 59,5 miliardy dolárov. Európske tržby predstavovali 62,4 miliardy dolárov.

Prečítané 802 krát Naposledy zmenené utorok, 12 február 2019 22:01
Ing. Martin Babocký

Na finančných trhoch sa pohybujem 7 rokov. Svoje skúsenosti zdieľam na investičnom YouTube kanáli s názvom Martin Babocky. Profesné skúsenosti som zbieral najprv ako privátny bankár v dvoch privátnych bankovníctvach, neskôr ako akciový analytik a aktuálne investičný analytik v spoločnosti Fincentrum.