Taliansky rozpočet receptom pre celú Európu?
Taliansky vicepremiér Luigi di Maio verí, že kontroverzné výdavkové plány jeho vlády sa môžu stať receptom oživenia hospodárskeho rastu v celej Európe. Európska komisia pritom rozpočtové plány talianskej vlády minulý mesiac odmietla a dala Rímu čas na prepracovanie rozpočtu. Vláda však dala opakovane najavo, že rozpočtové plány sa meniť nechystá. Di Maio si myslí, že po tom, čo Európa uvidí, že ich plány fungujú, budú aj ostatné krajiny chcieť robiť podobné opatrenia. Podľa jeho slov by Európa mala opustiť politiku úspor a napodobniť expanzívnu rozpočtovú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a mala by vo veľkom míňať a investovať do rôznych projektov na podporu ekonomiky. Nová koaličná vláda koncom septembra oznámila plánovaný rozpočtový deficit 2,4% HDP, čo predstavuje trojnásobok v porovnaní s cieľom predchádzajúcej vlády. Tamojšia koalícia tak chce podporiť hospodársky rast v Taliansku. Takéto opatrenia zvyšujú obavy medzi investormi. Treba podotknúť, že Taliansko je v rámci eurozóny krajina s druhým najvyšším štátnym dlhom a vyššie ako plánované míňanie jej dlh iba navýši. Okrem toho jej dlh navýši aj rast úrokových sadzieb v Európe, ktorý sa má začať v druhej polovici budúceho roku. Za predpokladu ďalších rokov rastu trhov a dobrej kondície svetovej ekonomiky sa Taliansku môže podariť ekonomicky prežiť, avšak za predpokladu recesie v dohľadnej dobe bude mať Taliansko obrovské problémy, ktoré budú mať nepochybne svoj vplyv aj na okolité európske krajiny.
Nemecko zhoršilo svoj ekonomický výhľad
Výbor ekonomických poradcov nemeckej vlády minulú stredu zhoršil odhad rastu nemeckej ekonomiky na tento a budúci rok. Výbor aktuálne predpokladá, že hrubý domáci produkt Nemecka sa v tomto roku zvýši o 1,6%, zatiaľ čo doteraz počítal s rastom 2,3%. Odhad rastu na budúci rok výbor zhoršil na 1,5% zo skôr predpokladaných 1,8%. Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je na nej závislé aj množstvo slovenských firiem. Nemecká vláda by sa podľa Výboru ekonomických poradcov mala zamerať na zvýšenie zamestnanosti žien, prilákanie kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia a prípravu stratégie pre digitalizáciu ekonomiky. Treba podotknúť, že zhoršenia výhľadu ekonomiky sa báť nemusíme. Výhľady ekonomiky sa aktualizujú každý kvartál podľa aktuálnej situácie na trhu a po poslednej kríze je lepšie, ak sa odhady robia triezvo a zbytočne sa nenadsadzujú.
Fed ponechal sadzby na 2,25%
Americká centrálna banka mala koncom minulého týždňa zasadnutie, na ktorom rozhodla o ponechaní základnej úrokovej sadzby na úrovni 2,25%. Zároveň pripomenula, že v decembri by mala pristúpiť k štvrtému tohtoročnému navyšovaniu na úroveň 2,5%. Podľa Fedu je na trhu práce vidieť pozitívny vývoj, čo sa zhoduje s jej plánovanými krokmi v monetárnej politike.
Ovplyvnia americké voľby obchodnú vojnu s Čínou?
Minulý týždeň sa v USA udiali mid term elections, obdoba našich parlamentných volieb, kedy si ľudia volili svojich zástupcov do Kongresu zloženého zo Senátu a Snemovne reprezentantov. V Senáte si udržali väčšinu republikáni, v Snemovni získali väčšinu demokrati. Kongres však nemá veľkú možnosť ovplyvňovať obchodnú politiku, prezidentovi teda nebudú brániť v nastolenej politickej agende.
Čínsky prezident vydal proekonomické vyhlásenie
Čínsky prezident Si Ťin-Pching v prejave na slávnostnom zahájení veľtrhu China International Import Expo sľúbil ďalšie znižovanie dovozných ciel a otvorení čínskeho trhu zahraničným investorom. Okrem toho vyhlásil, že hospodárska globalizácia je nezvratný trend dejín. V narážke na ochranársku politiku presadzovanú americkým prezidentom Donaldom Trumpom odsúdil „zákon džungle“. Je zaujímavé počuť takéto vyhlásenie od prezidenta krajiny, ktorá sa vpusteniu zahraničného kapitálu dlhé roky vyhýbala.