Dohoda o brexite je na svete
Veľká Británia sa minulý týždeň v stredu dohodla s Európskou úniou na návrhu dohody o vystúpení z EÚ.
Hlavnými bodmi dohody sú tzv. írska poistka, čo je poistka pre Severné Írsko, ktorá garantuje, že tvrdá hranica nevznikne ani v prípade, že sa Veľká Británia a EÚ nedohodnú na režime po skončení 21-mesačného prechodného obdobia. V snahe upokojiť Britov, ktorí vtedy nechcú svoju krajinu rozdeliť morskou hranicou, sa strany dohodli, že v krajnom prípade vznikne po 2020 spoločný colný priestor medzi EÚ a Britániou.
Ďalším bodom je prechodné obdobie, čo znamená, že počas prechodného obdobia (do 31.12.2020) sa budú naďalej aplikovať európske pravidlá, čo dá firmám čas pripraviť sa na nový druh vzťahov. Británia bude mať naďalej prístup na jednotný trh, ale musí rešpektovať pravidlá slobodného pohybu aj pre služby, kapitál a ľudí. Britská vláda stratí právo hlasovať v akomkoľvek rozhodovaní týkajúceho sa EÚ.
Dôležitým bodom sú aj občianske práva. Občania EÚ aj Veľkej Británie majú na oboch stranách rovnaké práva, vrátane práva na rovnaké zaobchádzanie. Týka sa to všetkých občanov, ktorí prídu pred koncom prechodného obdobia. Zachovajú si právo na zdravotnú starostlivosť, penzie, sociálne benefity.
Účet za brexit bude Britániu stáť 44 miliárd eur.
Obe strany musia ešte vyrokovať podobu budúcich vzťahov, najmä pokiaľ ide o obchodné otázky.
Toto je finálny návrh dohody, ktorí sa už pravdepodobne meniť nebude. Nesúhlasí s ním ale úplne celé britské politické spektrum, dvaja ministri z vlády Theresy Mayovej na protest minulý týždeň odišli. Ozývajú sa hlasy, že sa bude hlasovať o dôvere vlády. Ak by dôvera vláde premiérky Mayovej nebola vyhlásená, mohlo by to znamenať jej koniec na premiérskom kresle.
Buffett verí finančnému sektoru
Podľa posledných finančných výkazov Buffettovej firmy Berkshire Hathaway, je vidno jej navyšovanie akciových pozícií vo finančnom sektore. Za 4,02 miliardy dolárov nakúpila akcie banky JP Morgan Chase a ďalšie peniaze vložila do iných finančných inštitúcií. Bankové portfólio Berkshire Hathaway má tak už hodnotu 94 miliárd dolárov. Má tak veľký podiel vo firmách ako American Express, Bank of America, US Bacorp a iných. Napriek celkovým nákupom v hodnote 17,7 miliardy dolárov v poslednom kvartáli má firma necelých 104 miliárd v hotovosti.
Šéfka MMF o tom, aby centrálne banky vydávali digitálne meny
Štát by podľa Christine Lagardeovej, šéfky Medzinárodného menového fondu, mohol poskytovať peniaze digitálnej ekonomike, aby sa vyvaroval situácii, že by „príliš veľa moci mohlo padnúť do rúk malého množstva súkromných poskytovateľov platobných služieb“. Podľa Lagardeovej by centrálne banky a vlády mali takúto možnosť zvážiť. Podľa jej slov je výhoda zrejmá, platby budú okamžité, bezpečné, lacné a potenciálne poloanonymné. A centrálne banky si v platbách udržia svoje postavenie. Centrálne banky nezastávajú jednotný názor na to ako reagovať na rozvoj digitálnych platieb. Niektoré, vrátane švédskej, kanadskej a čínskej centrálnej banky už uvažujú o emisiách digitálnych mien verejnosti. Iné sa však obávajú, že by poskytnutie priameho prístupu k virtuálnym peniazom mohlo ohroziť finančnú stabilitu. Samotný šéf amerického Fedu Jerome Powell sa pred rokom vyjadril, že situáciu okolo digitálnych mien pozorne sledujú a podľa neho by v budúcnosti bolo možné vydávanie takejto meny Fedom. Badať tu ochotu centrálnych bánk a štátnych predstaviteľov nepustiť si z rúk monopol na peniaze. Podľa môjho názoru sa štáty budú snažiť prevziať kontrolu nad väčšinou platieb v ekonomike, čím sa sťaží situácia súkromných firiem a búrz na poli digitálnych mien alebo ak chcete kryptomien.
Prečo ropa klesla o 25%
OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) na svojom utorkovom zasadnutí vyhlásil, že v búdúcom roku by sa na trhoch mohol objaviť prebytok ropy, pretože svetová ekonomika mierne spomaľuje a dodávky ropy od konkurenčných krajín rastú rýchlejšie než sa očakávalo. Podľa kartelu je to dôvod na to, aby na svojom ďalšom zasadnutí budúci mesiac rozhodli o znížení produkcie, čo by malo mať na cenu rastový vplyv. Medzinárodná agentúra pre energiu tiež vyhlásila, že dopyt po rope ohrozujú aj elektromobily a čistejšie palivá.