fbpx
Vytlačiť túto stránku
utorok, 15 január 2019 10:01

ECB nechce úplne upustiť od uvoľnenej politiky

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Investičný kuriér 01-2019

KRÁTKE SPRÁVY

          • - Jim Yong Kim ohlásil svoj koniec na čele Svetovej banky. Hľadá sa preto nový prezident, medzi skloňovanými menami je aj dcéra amerického prezidenta Trumpa, Ivanka Trumpová
          • - Medzi desiatimi najväčšími ekonomikami sveta bude do roku 2030 až sedem rozvojových. Do roku 2020 by mala byť najväčšia Čína, do roku 2030 by sa na druhé miesto mala dostať India

Investícia roka 2018

Budúcu stredu 23. januára, sa v Bratislave uskutoční Investícia roka 2018 s hosťami svetovej úrovne. Pozvanie prijala Ann-Katrin Petersen, ktorá je viceprezidentkou a investičným stratégom Allianz Global Investors, taktiež Marco Thomas – viceprezident obrovskej správcovskej spoločnosti PIMCO pre Nemecko, Rakúsko a región CEE a iní zaujímaví hostia. Na záver nás čaká slávnostné vyhodnotenie a oceňovanie výsledkov najlepších fondov za rok 2018. Konferenciu Fincentrum organizuje v spolupráci s biznis magazínom Forbes, začína o 13:00 v Grand Hotel River Park.

Fed zaujal opatrenejší postoj k rastu sadzieb

Americká centrálna banka Fed na svojom decembrovom zasadnutí zvýšila základnú úrokovú sadzbu z 2,25% na 2,5%. Zápis zo zasadnutia však ukázal, že niekoľko predstaviteľov banky sa stavalo proti zvyšovaniu sadzieb. Niekoľkí predstavitelia naviac vyjadrili presvedčenie, že Fed si v súvislosti s ďalším zvyšovaním úrokových sadzieb môže dovoliť byť trpezlivý. Fed v decembri zhoršil odhad tohtoročného rastu ekonomiky. Rovnako vyhlásil, že sadzby nebude zvyšovať tri krát podľa plánu, ale iba dva krát. Rast sadzieb síce pomáha udržiavať pod kontrolou inflačné tlaky, zvyšuje však náklady na úvery a má negatívny dopad na ekonomiku a akciové trhy.

Americké úrady sú bez financovania

V Spojený štátoch amerických sa aktuálne asi najviac rozpráva o vládnom shutdowne. Je to situácia, kedy sú federálne úrady bez financovania. Vyplýva to z toho, že rozpočet je nastavený vždy na obmedzenú dobu a na to, aby úrady mohli byť ďalej financované a štátni zamestnanci platení, musí byť schválený nový rozpočet. V tomto spore zohráva hlavnú úlohu prezident Donald Trump, ktorý takýto rozpočet musí schváliť. On však svoje rozhodnutie podmieňuje tým, aby mu Kongres dal 5,7 miliardy dolárov na stavbu múru na hraniciach s Mexikom, čo Kongres s väčšinou demokratov odmieta. Súčasná rozpočtová núdza v sobotu vstúpila do svojho 22. dňa, čím prekonala rekord z prelomu rokov 1995-1996, kedy kabinet Billa Clintona bol bez peňazí 21 dní. Takáto situácia môže vyústiť do zvýšeného štátneho deficitu a konečného nárastu dlhu Spojených štátov.

Veľký záujem o dlhopisy Saudskej Arábie

Saudská Arábia predala minulú stredu dlhopisy splatné v roku 2029 v objeme 4 miliárd dolárov a dlhopisy splatné v roku 2050 v objeme 3,5 miliardy dolárov. Dopyt investorov však túto ponuku štvornásobne prevýšil. Nová emisia dlhopisov je prvým testom dôvery zahraničných investorov voči krajine po zabití novinára spred roka. Rovnako krajina predstavila prvý nezávislý audit svojich zásob ropy, ktorý ukázal, že zásoby Saudskej Arábie sú vyššie ako sa predpokladalo. Prvé medzinárodné dlhopisy sa chystá vydať taktiež saudskoarabská štátna ropná firma Saudi Aramco. Dlhopisy tejto firmy majú byť v dolároch a majú byť vydané v druhom štvrťroku tohoto roku.

Nové lacné úvery bankám od ECB

Európska centrálna banka vo svojom decembrovom zápise zverejnila informácie o tom, že by v ďalších mesiacoch mohla viesť diskusie o novom programe lacných dlhodobých úverov pre komerčné banky. Negatívny vývoj na trhoch v poslednej dobe, slabší dopyt v Číne, situácia vo Francúzsku a Taliansku komplikujú plány Európskej centrálnej banky opustiť uvoľnenú menovú politiku, pomocou ktorej banka už roky podporuje hospodársky rast a infláciu v eurozóne. V decembri sa skončil program nákupu dlhopisov, úrokové sadzby sa nemajú dvíhať skôr ako v lete 2019. Spomínaný zápis zo zasadnutia bankovej rady ukázal, že niektorí predstavitelia ECB vyzvali k diskusii o novom programe lacných dlhodobých úverov pre komerčné banky. V zápise sa takisto spomína, že situácia na trhoch zostáva krehká a neistá, pretože riziká by mohli rýchlo získať na význame a mohli by sa objaviť nové neistoty.

Agentúra Fitch varuje USA pred znížením najvyššieho ratingu

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch minulú stredu varovala SPojené štáty, že by im do konca roka mohla znížiť rating, pokiaľ súčasné uzavretie federálnych úradov ohrozí dlhový strop a zaťaží nastavenie rozpočtu. Spojené štáty majú od agentúry Fitch rating na stupni AAA, čo je najvyšší možný rating. Fitch uviedla, že jej ďalší pohľad na hodnotenie úverovej spoľahlivosti najväčšej ekonomiky sveta bude závisieť na tom, či uzavretie časti vládnych úradov povedie k výraznejšej destabilizácii fiškílnej politiky.

Prečítané 813 krát Naposledy zmenené utorok, 15 január 2019 10:04
Ing. Martin Babocký

Na finančných trhoch sa pohybujem 7 rokov. Svoje skúsenosti zdieľam na investičnom YouTube kanáli s názvom Martin Babocky. Profesné skúsenosti som zbieral najprv ako privátny bankár v dvoch privátnych bankovníctvach, neskôr ako akciový analytik a aktuálne investičný analytik v spoločnosti Fincentrum.