fbpx
Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 13 december 2018 17:25

Chcem viac ako 10 000 eur

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Stáva sa mi často, že ma moji klienti oslovia s požiadavkou,že majú voľné finančné prostriedky a nevedia,ako ich čo najvhodnejšie ´´ odložiť´´.Preto,môj ďalší článok,bude práve o tomto.............

 

Predstavte si situáciu, že máte 10 000 eur a rozmýšľate nad tým,kde by ste ich uložili.

Tento náš modelový klient bude zarábať 700 eur v čistom.

Tak sa poďme na to spoločne pozrieť.........

Upozorňujem,že je to modelová situácia a návrh riešenia závisí od individuálnych potrieb a cieľov konkrétneho klienta.Tento môj ,, modelový klient ´´, nemá iné finančné prostriedky,len spomínaných 10 000 eur.Čo je dôležité zohľadniť,je čas a účel na kt. ich chce klient použiť a tzv. nepredvídateľné situácie v živote, kt. nevieme ovplyvniť.

Môj návrh,spočíva v rozložení peňazí na krátkodobé,strednodobé a dlhodobé finančné rezervy.

 

Krátkodobá finančná rezerva

- sú to peniaze,ktoré má klient ,, na ruke ´´, v prípade potrieb, napr: výmena spotrebičov,servis auta,krátkodobý výpadok príjmu...........atď. Výšku rezervy som vybrala na 6- mesačný výpadok príjmu, čiže 4 200 eur.

Na túto formu rezervy,by som využila podúčet v banke,prípadne kontá v správcovských spoločnostiach,kde vie mať klient peniaze na BÚ do 2 dní.Zhodnotenie je tam síce minimálne,avšak rozhodujúca je tu dostupnosť,nie výnos,ako taký.Ako rezervu odporúčam ponechať 3 až 6- mesačný príjem.O tom,akú výšku rezervy tam ,,držať´´, je na osobnú konzultáciu.

 

Strednodobá finančná rezerva

- je určená na časové obdobie cca od 7 rokov.Tu by som vložila 3 300 eur.Slúžiť môže,buď na rekonštrukcie,prípadne výmenu auta,štúdium detí..........atď.V tomto časovom horizonte je zhodnotenie cca 3-4 %.

 

Dlhodobá finančná rezerva

- od 10 do ........... 30 rokov.Sumu by som zvolila 2 500 eur.Tento časový horizont z pohľadu zhodnotenia ako takého,je veľmi zaujímavý.Účel použitia môže byť na dôchodok,predčasné vyplatenie hypotéky,štart detí do života atď.......Investícia sa počas takéhoto časového horizontu dá zhodnotiť veľmi výnosne.

 

Takto by som odporúčala mať rozdelené paniaze z môjho profesionálneho hľadiska.Zohľadňujem tu možné nepredvídateľné udalosti,ktoré môžu postupom rokov nastať v živote klienta.V prípade nutnosti sa vedia použiť.Preto nie je vhodné,ako sa hovorí: ,,staviť všetko na jednu kartu´´,ale eliminovať prípadné straty.

Veľmi dôležité je,aby sa zvážila vhodnosť jednorázovej investície ako takej,alebo postupne ,,rozpúšťať´´ finančné prostriedky,počas rokov,na pravidelné platby.Toto závisí už od individuálnych potrieb a požiadaviek klientov,preto sa určite pred každým takýmto dôležitým rozhodnutím o zhodnocovaní svojich peňazí,poraďte s odborníkom.

Rada sa s Vami o jednotilivých možnostiach riešenia porozprávam a pomôžem svojimi odbornými znalosťami,o čom svedčia aj moje certifikáty z investičných škôl.......

Ak sa Vám môj článok páčil,zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.........

Prečítané 1394 krát Naposledy zmenené piatok, 14 december 2018 22:15

Najnovšie od Kristína Helová