Budúca podoba reformy menovej únie už v decembri
Predstavitelia štátov a vlád 27 krajín Európskej únie sa minulý týždeň zhodli na tom, že na európskom summite v decembri chcú mať na stole rámec budúcej podoby reformovanej menovej únie. Súčasťou dokumentu má byť aj cesta k európskemu systému poistenia vkladov a pokrok na ceste k jednotnému kapitálovému trhu. Minulý týždeň to po rokovaní eurozóny spolu s ostatnými krajinami Európskej únie povedala Angela Merkelová. Prehĺbenie a dokončenie menovej únie je téma, ktorá sa čoraz silnejšie vracia do popredia po odznení poslednej finančnej a hospodárskej krízy. Najsilnejší predstavitelia Európskej únie, Angela Merkelová a Emmanuel Macron zastávajú v tejto téme rovnaký názor, z čoho môžeme usudzovať, že sa na túto tému bude v blízkej dobe pomerne silno tlačiť. Medzi inými opatreniami sa ráta aj so spoločným rozpočtom eurozóny. Táto téma by mala byť na stole vrámci debát o budúcom spoločnom rozpočte Únie po roku 2020.
Spomalenie predaja priemyselných robotov
Tempo rastu predaja priemyselných robotov na svete má tento rok spomaliť na 10% z minuloročných 30%. Vyplýva to z najnovšej analýzy Medzinárodnej federácie pre robotiku. Dodávajú, že k tomu prispeje prudké spomalenie predaja robotov v Číne, ktorá je ich najväčším trhom. Minuloročný rast predaja robotov v Číne predstavoval 59%, tento rok sa očakáva rast na úrovni 15-20%. Čína má na globálnom trhu s robotmi podiel 36% a ich objem je vyšší ako celkové predaje v Európe a USA dohromady. Viacero svetových výrobcov zaujalo kvôli obchodnej vojne vyčkávaciu pozíciu a zvažuje, či presunúť výrobu z Číny do iných krajín.
Kanada zlegalizovala marihuanu na rekreačné účely
Kanada sa minulú stredu stala druhou krajinou na svete, kde je legálne vlastníctvo a užívanie marihuany na rekreačné účely. Jednotlivé kanadské provincie si mohli určiť vlastné predpisy v súvislosti s držbou, predajom a užívaním marihuany, ktoré musia spadať do rámca predpisov stanovených federálnou vládou. Podľa nového zákona bude môcť jeden človek na verejnosti vlastniť do 30 gramov sušeného kanabisu. V tejto súvislosti sa na trhu objavili prvé ETF fondy obsahujúce firmy predávajúce konopný olej, semienka, rastliny alebo sušené konope.
Kríza študentských pôžičiek v USA
V USA je väčšina kvalitného školstva platená a preto, ak mladý človek chce v USA študovať na slušnej vysokej škole v USA, musí si vziať pôžičku. Problémom však je, že študentské pôžičky sú jediným sektorom amerického spotrebiteľského dlhu, ktorý vykazuje nepretržitý kumulatívny rast od čias poslednej krízy. Šéf Fedu Jerome Powel dokonca túto situáciu označil za dôvod na obavy. Študentské pôžičky za posledných 11 rokov zaznamenali kumulatívny nárast o hodnote takmer 157%. Pre porovnanie, dlh spojený s pôžičkami na kúpu automobilov vzrástol o 52%, zatiaľ čo objem hypoték a dlh kreditných kariet amerických spotrebiteľov sa v skutočnosti znížil o približne 1%. Celkový objem nesplatených študentských pôžičiek je v USA na úrovni 1,5 bilióna dolárov. Fed uviedol, že sa tak jedná o druhú najväčšiu hodnotu v rámci oblasti spotrebiteľského dlhu, hneď po hypotékach. Práve študentské pôžičky vykazujú najvyššiu mieru nesplácania a to až 11% z celkového objemu. Miera nesplácania hypoték dosahuje úroveň 1,1% a pri pôžičkách na auto sa jedná o hodnotu 4%. Problémom v tejto situácii sú rastúce úrokové sadzby, nastavované centrálnymi bankami. Rastúce sadzby v USA čoraz viac predražujú tieto pôžičky a každým ďalším rokom sa študentom splácajúcim tento dlh zvyšujú splátky. Táto situácia nie je problém iba pre študentov, ale následnej pre ekonomiku. Keď mladí ľudia majú problémy so splácaním svojich pôžičiek, sú nútení robiť rozhodnutia, ktoré spomaľujú vývoj celej ekonomiky. Vysoké zadlženie absolventov obvykle odďaľuje zakladanie rodín a vedie k poklesu celkového majetku domácností. Takýto mladí ľudia nekupujú domy, nekupujú sedačky, domáce spotrebiče ani autá a spotreba v ekonomike klesá. Tento stav môže v dohľadnej budúcnosti priniesť ekonomike USA značné problémy.
Mieri turecká ekonomika do recesie?
Agentúra Reuters vypracovala medzi analytikmi finančných inštitúcií prieskum a vyplynulo z neho, že turecká ekonomika mieri do recesie. Recesia nastáva vtedy, ak po sebe nasledujú dva štvrťroky s mínusovým HDP. Negatívny HDP sa očakáva už v najbližších dvoch štvrťrokoch. Problémom v krajine stále zostáva prudké oslabenie meny a vysoká, až 25% inflácia. Ak by som patril medzi tých, ktorí svojim klientom nakupovali turecké podielové fondy už dávnejšie pred prepadom, povedal by som si, že je vhodný čas na dokúpenie. Ak by som v Turecku zainvestovaný ešte nebol a hľadal by som alternatívnu a rizikovú investíciu, rozhodol by som sa pre Turecko, no neinvestoval by som sem viac ako 5% svojho investičného portfólia.