fbpx
Vytlačiť túto stránku
pondelok, 21 január 2019 10:00

Britskí poslanci odmietli dohodu o brexite

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Investičný kuriér 02-2019

KRÁTKE SPRÁVY

           • - Američania podľa prieskumu vinia z rozpočtovej krízy republikánov
           • - Obchodný prebytok Číny voči USA minulý rok vystúpil na nový rekord
           • - Čína chce podporiť domácu ekonomiku vyššími rozpočtovými výdavkami a znižovaním daní
           • - Fed vyhlásil, že vyhliadky americkej ekonomiky sú pozitívne, avšak negatívnych nástrah je celá rada

Veľká Británia má problém

Britskí poslanci minulý týždeň podľa očakávania odmietli dohodu o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie, ktorú dojednala s Bruselom premiérka Theresa Mayová. Mayová teraz musí dolnej komore parlamentu predstaviť ďalší plán postupu. Veľká Británia by mala úniu opustiť 29. marca. Aké sú následné možnosti pokračovania tejto situácie? Renegociácia medzi Britániou a úniou, výsledok bez akejkoľvek dohody alebo druhé referendum. Nemecké združenie automobilového priemyslu po vzniknutej situácii reagovalo, že odchod Británie z Európskej únie bez dohody by mohol mať na tento sektor negatívne dôsledky. V takomto prípade by boli v hre pracovné miesta v automobilovom priemysle, predovšetkým na britskej strane. Nemecké automobilky Volkswagen, BMW a Daimler vyzvali britských politikov k vyjasneniu situácie okolo brexitu, pretože tvrdý brexit považujú za politickú ľahkomyselnosť. Automobilky v takejto situácii nepoznajú budúcnosť a nemôžu plánovať, čo môže v daný moment spôsobiť šokové následky pre ich biznis.

Vývoj trhov a našich ETF balíkov v minulom roku

Hlavné svetové indexy zaznamenali minulý rok 2018 nasledovné výsledky:

MSCI World (svetový akciový index) = -8,2%

S&P500 (americký akciový index) = -6,2%

EuroStoxx50 (európsky akciový index) = -14,3%

Shanghai Composite (čínsky akciový index) = -25,6%

Ako sa darilo našim novým ETF balíkom? Oba ETF balíky vychádzajú z indexu MSCI World, preto je najlepšie porovnávať ich s ním.

MultiFactor = -6,92%

MegaTrends = -9,46%

MultiFactor zakončil rok mierne lepšie ako MSCI World, MegaTrends mierne horšie. Základom dlhodobého portfólia má byť MultiFactor, ktorý je menej volatilný ako MegaTrends. Dôležité je povedať, že je to všetko prirodzený vývoj akciových trhov. Nárasty sa striedajú s poklesmi, napríklad MegaTrends je od začiatku tohto roka v zisku už vyše 10%. Poklesy a recesie sú bežnou súčasťou vývoja trhov. Sám mám investované vo svetových a amerických akciách a to, že mi za minulý rok poklesla hodnota mojich investícií, neznamená, že sa mám báť alebo nebodaj predávať. Do akcií sa investuje dlhodobo a pri takomto období sa investor krátkodobých poklesov nemusí vôbec obávať, v skutočnosti by ho ani nemali zaujímať.

Zomrela investičná legenda Jack Bogle

V poslednej dobe sa tak na trhoch ako aj vo Fincentre rozšírila možnosť investovať peniaze do ETF fondov. Viete kto je priekopníkom a veľkým propagátorom tohto odvetvia? Jack Bogle. Americký biznisiman a investor, ktorý založil firmu Vanguard. Vanguard je jedným z najväčších správcov peňazí, klientom ponúkajú množstvo indexových a ETF fondov. Jack Bogle založil v roku 1975 jeden z prvých indexových fondov na svete. Uznával ho dokonca aj Warren Buffett, ktorý sa viackrát vyjadril, že Jack Bogle urobil pre svet investícií viac ako hedž fond manažéri z Wall Street. Jack Bogle ukázal, že investovanie nemusí byť iba biznis pre vyvolených za vysoké poplatky, ale že na investičných trhoch môžu participovať aj bežní ľudia s menšími pravidelnými čiastkami.

V USA je financovanie federálnych úradov stále blokované

Donald Trump stále odmieta podpísať nový rozpočet, čím by uvoľnil peniaze na financovanie federálnych úradov. Desaťtisíce štátnych zamestnancov tak stále zostávajú bez výplaty. Trump za svoj podpis požaduje peniaze na výstavbu múru medzi Spojenými štátmi a Mexikom. V posledných dňoch sa pokúša ponúknuť v rámci dohody aj ochranu niektorých skupín nelegálnych migrantov, ak mu Kongres peniaze na múr schváli. Predsedníčka Snemovne reprezentantov, ktorá je z radov demokratov, však takýto návrh odmieta a označila ho za neprijateľný. Snemovňou Trumpov návrh neprejde, pokiaľ zaň nezdvihne ruku aspoň sedem demokratov. Čím dlhšie trvá táto situácia, tým sa môže zhoršiť federálny deficit a následne aj dlh Spojených štátov, čo na konci dňa môže neblaho pôsobiť na vývoj finančných trhov.

Posun obchodnej dohody medzi USA a Čínou

Počas 30. až 31. januára príde do USA na tému obchodných vzťahov jednať čínsky vicepremiér pre ekonomickú agendu. Cieľom tohto stretnutia je vyriešiť spory medzi oboma najväčšími svetovými ekonomikami, ktoré ohrozujú globálny obchod. Problém by mohol nastať, pokiaľ by sa spory nevyriešili do 2. marca, pretože to je deň, kedy Spojené štáty plánujú zvýšiť clá na tovary z Číny, ktorých celková hodnota predstavuje 200 miliárd dolárov z 10% na 25%.

Prečítané 823 krát Naposledy zmenené utorok, 12 február 2019 21:58
Ing. Martin Babocký

Na finančných trhoch sa pohybujem 7 rokov. Svoje skúsenosti zdieľam na investičnom YouTube kanáli s názvom Martin Babocky. Profesné skúsenosti som zbieral najprv ako privátny bankár v dvoch privátnych bankovníctvach, neskôr ako akciový analytik a aktuálne investičný analytik v spoločnosti Fincentrum.