fbpx
Vytlačiť túto stránku
pondelok, 09 marec 2020 23:54

Ako prefinancovať kúpu apartmánu?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Plánujete kupovať apartmán určený na rekreáciu, alebo rekreačnú chatu? Či už ako investičnú nehnuteľnosť, alebo pre seba, na dni oddychu? Aj v tomto prípade môžete využiť možnosť vziať si na financovanie svojho plánu hypotéku. Treba ale počítať s tým, že nie každá banka Vám bude chcieť úver poskytnúť.

Národná banka Slovenska svojim opatrením z decembra 2016 skrátila maximálnu dobu splatnosti pri nehnuteľnostiach neurčených na bývanie na 8 rokov, neskôr však upustila od striktného dodržiavania predpisu a povolila maximálnu splatnosť pri takýchto nehnuteľnostiach aj na štandardnú dobu, teda 30 rokov, resp. viac. Dôležité je, ako je zapísaný takýto objekt na liste vlastníctva a kde sa nachádza. Pokiaľ sa jedná o apartmán určený na bývanie v meste, napr. v Bratislave, 30 ročná splatnosť je možná. Pokiaľ sa ale jedná o nebytový priestor mimo miest, resp. apartmán určený na rekreáciu, v takomto prípade je maximálna splatnosť obmedzená na 8 rokov.
Pozrime sa na nehnuteľnosť, ktorá je mimo mesta, na liste vlastníctva zapísaná ako nebytový priestor, určená na rekreáciu a na bankové domy, ktoré takúto nehnuteľnosť prefinancujú. Informácie som si overoval osobne v každej banke.
 
VUB, ČSOB, UniCredit banka
Tri banky, ktoré poskytnú úver na takúto nehnuteľnosť maximálne na 8-ročnú splatnosť. Rozdiel je vo výške úveru, ktorý sú ochotné Vám dať. ČSOB banka Vám totižto z hodnoty apartmánu požičia najviac 70%, UniCredi banka ešte menej, a teda maximálne 60%. Najviac je ochotná požičať VUB banka, ktorá poskytne úver v maximálnej výške 80% z hodnoty nehnuteľnosti. Ak teda apartmán kupujete napríklad za 62 500 eur a takáto je aj jeho hodnota, banka Vám vie poskytnúť úver na 8 rokov vo výške úveru 50 000 eur.
Úrokové sadzby sa pohybujú podľa momentálnej situácie na trhu.
 
Poštová banka
Poštová banka vie poskytnúť pri takejto nehnuteľnosti splatnosť aj do 65 rokov veku klienta, z hodnoty nehnuteľnosti Vám ale požičia maximálne 50%. Zvyšok musíte doriešiť z vlastných zdrojov, alebo iným, napríklad bezúčelovým úverom.
 
OTP banka
Čo sa týka OTP banky, tá kúpu apartmánu akceptuje vyslovene len na výnimku, po individuálnom posúdení. Hypotéku každopádne poskytne, len ak sa apartmán nachádza v krajskom meste. Maximálna splatnosť je 8 rokov.
 
Slovenská sporiteľňa
V Slovenskej sporiteľni, ak chcete jasnú odpoveď, nevyhnete sa schvaľovaciemu procesu. Až následne, keď úver prejde celým schvaľovacím procesom, sa dozviete, či vám banka úver poskytne alebo nie a s akými parametrami. V procese schvaľovania už banka robí náhľad aj do úverových registrov a do registrov Sociálnej poisťovne.
 
FIO banka
FIO banka poskytne na takúto nehnuteľnosť jedine tzv. americkú hypotéku, teda hypotéku, kde banka neskúma účel, na čo peniaze použijete. Ručiť pritom môžete priamo kupovanou nehnuteľnosťou. Vtedy splatnosť môže byť až do 70 rokov veku žiadateľa. Čo sa týka maximálnej výšky poskytnutého úveru vzhľadom na hodnotu apartmánu, FIO banka Vám poskytne úver maximálne do 60% z hodnoty nehnuteľnosti. Nevýhodu takéhoto riešenia vidím v budúcnosti, ak sa rozhodnete, že si úver z akéhokoľvek dôvodu prenesiete do inej banky. Banky sa na takýto úver pozerajú ako na bezúčelovú hypotéku, kedy vám často nevedia poskytnúť podmienky ako pri klasickej, účelovej hypotéke.
 
Každopádne, banky sa na každého klienta pozerajú individuálne a dokážu v niektorých situáciách postupovať neštandardne. Sú tiež možnosti, ako si vie klient pomôcť, osobne odporúčam v tomto prípade požiadať o radu finančného poradcu, ktorý si vie poradiť aj so zložitými štruktúrami úveru.
 
Skrátenie maximálnej splatnosti z 30 na 8 rokov si vyžiada svoju daň vo výške mesačnej splátky. Pokiaľ pri názornom príklade úveru vo výške 50 000 je pri 30-ročnej splatnosti a úrokovej sadzbe 1% mesačná splátka 160,82 eur, pri maximálnej splatnosti úveru 8 rokov sa mesačná splátka vyšplhá až na 542,16 eur. A to už môže byť pre bežne zarábajúceho človeka na Slovensku problém. Na príjmy sa ale pozrieme v inom článku.
Ak sa teda rozhodujete, či kúpite apartmán, či už na rekreáciu pre seba alebo ako investíciu, môžete počítať s pomocou niekoľkých bankových domov. Treba si ale vyberať podľa vlastných požiadaviek a možností.
 
 V prípade, že máte záujem o radu, píšte mi do správy, alebo volajte.
Prečítané 982 krát Naposledy zmenené sobota, 21 marec 2020 22:32
Ing. Martin Zelník

Už 8 rokov pomáham ľuďom orientovať sa vo svete financií, aby sa naplnili ich predstavy o šťastnom živote bez zbytočných starostí.

Po štúdiu bankovníctva na univerzite som začal pracovať v Tatra banke. Pracoval som ako finančný poradca, kde som pomáhal klientom so sporením, investovaním, riešením otázky dôchodkového zabezpečenia, neskôr som sa špecializoval na hypotekárne a úverové produkty.  Počas 6-ročnej praxe v banke som získal veľa z mojich skúseností, pomohol som stovkám klientov, získal som viacero ocenení, pravidelne som sa umiestňoval na prvých priečkach v množstve spracovaných a poskytnutých úverov, poistení. Stále viac som si ale uvedomoval, že v banke som limitovaný produktami len jednej spoločnosti, a ja chcem pre klientov viac. Osobne si myslím, že dnes je veľmi dôležitý komplexný pohľad na klienta a jeho financie, lebo nie je cesta len sa zadlžovať, ale hlavne budovať majetok a teda na tejto ceste dosahovať reálne svoje ciele.

Každý deň pracujem na sebe, aby som mal stále aktuálne poznatky, informácie a aby som klientom prinášal vždy tie najlepšie riešenia.

Pre viac informácií píšte: zelnik@finfun.sk alebo volajte 0904 131 869.

www.finfun.sk

Najnovšie od Ing. Martin Zelník